
Cummins 200kVA Diesel Generator - C220D5E
The Cummins C220D5E 200kVA diesel generator, from Cummins Power Generation, delivers dependable power for commercial and light industrial use. It ensures consistent output and durable operation.
| Ratings | kVA |
| Standby Power (ESB) | 220 |
| Prime Power (PRP) | 200 |
| Engine | Cummins QSB7-G5 |
| Alternator | UCI274H |
| Control panel | 1.2 |
| Fuel Tank (L) | 464 |
| Frequency | 50Hz |
| Engine speed | 1500rpm |
| Phase / Poles | 3-Phase / 4-Pole |
| Voltage | 400V |
Datasheet
![]() |
Choose options

Cummins 200kVA Diesel Generator - C220D5E
Sale price£0.00
Regular price
Unsure What Size Generator You Need?
Selecting the correct generator size starts with understanding your power requirements. Our kVA calculator allows you to calculate the kVA needed based on your power requirements, helping you choose a generator that fits your application.

