

Cummins 30kVA Diesel Generator - C33D5
The Cummins C33D5 30kVA diesel generator, from Cummins Power Generation, delivers consistent power for light commercial and industrial use. It ensures efficient, reliable operation.
| Ratings | kVA |
| Standby Power (ESB) | 33 |
| Prime Power (PRP) | 30 |
| Engine | Cummins X3 3-G1 |
| Alternator | S0L2P1 |
| Control panel | PS0600 |
| Fuel Tank (L) | 175 |
| Frequency | 50Hz |
| Engine speed | 1500rpm |
| Phase / Poles | 3-Phase / 4-Pole |
| Voltage | 400V |
Datasheet
![]() |
Choose options


Cummins 30kVA Diesel Generator - C33D5
Sale price£0.00
Regular price
Unsure What Size Generator You Need?
Selecting the correct generator size starts with understanding your power requirements. Our kVA calculator allows you to calculate the kVA needed based on your power requirements, helping you choose a generator that fits your application.

