

GFE1650PSO Perkins Diesel Generator - 1500kVA
The GFE1650PSO is powered by a Perkins 4012-TAG2A engine, and includes a Stamford S7L1D-C41 alternator and a Deepsea control panel. The open set generator produces 1650kVA of standby power.
| Model reference | GFE1650PLO (Open) |
| Engine | Perkins 4012-TAG2A |
| Alternator | Stamford S7L1D-C41 |
| Control panel | Deepsea DSE7310/20 |
| Frequency | 50Hz |
| Engine speed | 1500rpm |
| Phase / Poles | 3-Phase / 4-Pole |
Ratings
| kWe | kVA | |
| Prime Power (PRP) | 1150 | 1500 |
|
Standby Power (ERP) |
1250 | 1650 |
|
Voltage |
400V |
| Rated current | 2165.3 Amps |
| Fuel consumption | @100% load L/h 306 |
Overall dimensions
| Frame type | Dimensions | Weight | Base tank @100% load |
| (L x W x H) mm | kg | Litres | |
| Open | 500 x 2250 x 2520 | 9830 |
Datasheets
| GFE1650PSO | Engine | ||
![]() |
![]() |
Choose options


GFE1650PSO Perkins Diesel Generator - 1500kVA
Sale price£0.00
Regular price
Unsure What Size Generator You Need?
Selecting the correct generator size starts with understanding your power requirements. Our kVA calculator allows you to calculate the kVA needed based on your power requirements, helping you choose a generator that fits your application.

